Odgovarjam Andreji: Okrasne luke po končanem cvetenju pustimo v zemlji. Dekorativni so tudi med dozorevanjem semena, zato jih porežemo šele takrat, ko se "jih naveličamo". Posušena socvetja nato namestimo v vazo in ob lukih uživamo tudi v stanovanju. Tale fotka pa je nastala zadnjič pod večer na Zgodnji Dobravi. V ozadju je Jamnik.
Pozdravljeni! Sicer ne vem, kdaj boste lahko spet z mano na teh straneh, a kljub temu pišem. Včeraj me je namreč presenetila izjava prijazne gospe v Gornji Radgoni: "Manjka mi vaš blog. Sem se že bala, da je z vami kaj narobe." Z mano je k sreči vse v redu, "težave" pa imajo naše spletne strani. So močno okužene z virusi! Dohrat za te zadeve se trudi in jih zdravi, a pravi, da je problem kompleksen in zamotan. Verjamem! Se mi pa vse bolj zdi, da so taki nasilni vdori v naše datoteke del nekega biznisa. Saj vemo kako to gre. Takoj je treba najet mojstra, ki "računalnik popravi" ter nakupit nove in nove protivirusne programe. No, rajši ne bom razglabljala, saj o tem področju nimam pojma. Se beremo ... ko bo čas temu dozorel :)
Hvala za slikce, ki mi jih pošiljate!!! Tule je ena aprilska ...
Če imate čebulnice posajene med trajnice, vam toplo priporočam, da liste povežete v kitke. Tako bodo trajnice zadihale, pa tudi greda bo izgledala bolj "urejeno". Zlahka sfrizirate narcise in žafrane.
Opazujte rastline, obračajte liste - morda se škodljivci skrivajo prav tam ...
Visoke trajnice se ob koncu poletja kaj rade poležejo. Sedaj je čas, da jim naredite oporo.
V zadnjih dneh je moja kondicija na preizkušnji. V petek, na primer, sem bila na terenu 20 ur. Naslednji dan je sledilo predavanje in svetovanje v Rabcu. V nedeljo pa sem bila spet na vrtu - že ob šestih zjutraj ... Hitim hitim, zavedam se odgovornosti. Vem, številni čakate, da vam pomagam pri ureditvi vrta. Zato ne zamerite, če se slabo oglašam na telefon. Bodite vztrajni :)
Uff, desno noga pa še vedno zelooo boli, in to po desetdnevni terapiji z amoksiklavom. Sedaj uporabljam bolj levo nogo, z njo sem se celo naučila pritiskat na gas. Vem, da bi morala počivat, a kaj, ko to ni mogoče.
Verjetno se spomnite, kako ste leta 2002 mrzlično iskali rastlino s tem imenom. V knjigi Cvetoče zasaditve sem namreč na strani 49 objavila krasno sliko zvezdastega slaka, ki prerašča žleb. No, letos imamo pri nas pooolno sadik. Končno :) Takole je cvetel lansko poletje!
Še malce informacij o tej čudoviti vzpenjavki - iz knjige Sto sezonskih rastlin ...
Zvezdasti slak
Quamoclit sp.
V rodu je 12 vrst, v glavnem enoletnih, vzpenjavk. Ker izvirajo iz tropskih predelov, so zahtevnejše glede toplote. Tudi pri imenih se pogosto zatakne, saj naletimo na številne sinonime.
Krpati zvezdasti slakv literaturi najdemo pod temi imeni: Quamoclit lobata, Quamoclit mina, Mina lobata, Ipomoea lobata, Ipomoea versicolor. V Mehiki je to trajnica, ki zraste v višino 5 m. V okrasne namene ga gojimo kot enoletnico. Izredno zanimivo je opazovati razvoj cvetov, ki se odpirajo v velikih grozdih. Popki so rdeči, prav tako cvetovi. Kasneje postanejo oranžni in rumeni, preden odpadejo, pa čisto pobledijo.
Slak posejemo aprila, v lonček položimo tri do pet semen. Pernatolistni zvezdasti slak se pri nižjih temperatura razvija zelo počasi. Sadike presadimo na prosto šele konec maja, ko se dovolj ogreje.
Mesto sajenja
Zvezdasti slak sadimo le na sončna in zavetna rastišča. Lahko ga gojimo v gredici kot tudi v koritih z vodno rezervo in v loncih. Odlično prekrije tudi vsako ponujeno ogrodje – na okrasnem in zelenjavnem vrtu, na terasi in balkonu.
Oskrba
Sprva zalivamo le malo, vzpenjavka nas ne bo razočarala, če bomo v poletnem času skrbeli za redno zalivanje in dognojevanje.
Rastline so zdrave, bolezni in škodljivci jih ne napadajo.
Vsi, ki morate vsaj enkrat na leto prevažali svoje cvetoče prijateljice, si poglejte tole. Korita se včeraj na poti do Maribora niso prevrnila - planinski čevlji se se izkazali kot odlični "distančniki".
Ja ja, me kar priganjate in seveda spomnite: "Ne pozabi!!!" ... Na sajenje različnih gredic, korit ... Vmes se najde tudi kakšen prazen čoln, kajne Damian :)
Kmalu bodo tu ledeni možje in treba bo pospravit mačehe. Tako težko se bom poslovila od teh sijočih drobižkov ...
Na nekakšni "bolniški" sem že od srede. Vsak dan pri zdravniku na ZD, danes tudi pri kirurgu na Jesenicah. Prav res nisem vajena poležavati sredi sezone. Nedelja se je vlekla v nedogled. Ja, zdravijo mi žulje, ki sem jih pridelala 1. maja, ko sem se vračala iz Stola.
Pa tisti "konjsko veliki" antibiotik Amoksiklav ni ravno učinkovit in tako na obeh nogah še vedno boooli, boli ...
Nato se je Andrej lotil nujno potrebnega strojnega opravila - to je zračenje, ki mu pravimo tudi vertikutiranje. In je naredil njivo ... A čez teden dni bo trata kot nova :)
Poglejte, kakšno količino odmrle trave je s strojem spravil na plano!
Spoštovani gospodje! Sedaj pa le hitro v roke mučeniške nožaste grablje in hajd na delo veselo.
Če želite, da vam pri tem opravilu pomagamo s strojem, pokličite Rajeta na 041 71 90 11.